Qeveria e Shqipërisë miraton marrëveshjen për pikat e përbashkëta kufitare me Kosovën

Qeveria shqiptare ka miratuar vendimin për ndryshime të rëndësishme në menaxhimin e kufirit me Kosovën, të cilat lehtësojnë ndjeshëm lëvizjen e lirë ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, transmeton Kabllogrami.

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj, ka njoftuar se tashmë kontrollet do të kryhen sipas parimit një ndalesë një kontroll, një vendim ky që, sipas tij, lehtëson lëvizjen e lirë mes vendeve, shkruan sot Koha Ditore.

“Ndryshime të rëndësishme në menaxhimin e kufirit me Kosovën. Kontrollet e dyfishta hiqen. Policitë e të dy vendeve do të kryejnë së bashku kontrollet sipas parimit një ndalesë një kontroll. Qeveria miratoi dje vendimin për këtë ndryshim të rëndësishëm, që lehtëson ndjeshëm lëvizjen e lirë ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës”, shkruan Lleshaj.

Ndërkohë që të gjitha pikat doganore në kufirin Shqipëri-Kosovë do të jenë të përbashkëta në bazë të vendimit të Qeverisë shqiptare. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë