Parisi nё flakё nga trazirat

Parisi i ngjanё njё vendi nё luftё. Protestuesit nё Kosovё edhe kur hedhin ndonjё gurё akuzohen pёr vandalizёm. Sidomos ndёrkombёtarёt nё Kosovё me kukullat e tyre nё pushtet, janё tё parё qё shesin moral. Por çka po ndodh nё kryeqytetin e kulturёs botёrore, shtron pyetjen Kabllogrami

Demonstrata kundër qeverisë në kryeqytetin francez një ditë më parë përfundoi me arrestimin e 287 personave dhe plagosjen e 110 të tjerëve, përfshirë një numër policësh të mobilizuar për protestat, transmeton Kabllogrami raportimet e mediave ndёrkombёtare.

Rreth 75 mijë qytetarë nga grupimi i ashtuquajtur “jelekët e verdhë” dolën me parulla kundër rritjes së taksës së karburantit dhe kostos së lartë të jetesës.

Ndërsa një grup më i dhunshëm i vunë zjarrin të paktën 190 objekteve, makinave dhe dyqaneve. Duket qё Parisi po pёrjeton njё shkatёrrim tё tmerrshёm, shkruan Kabllogrami.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i pranishëm në samitin e G20 me liderë të tjerë të botës i akuzoi protestuesit si persona që kërkojnë të sjellin kaos në vend, ndërsa shtoi se nuk ka asnjë arsye që e justifikon dhunën e ditëve të fundit.

Protestat nisën fillimisht në pjesët rurale të Francës ku qytetarët u ankuan se rritja e taksës së karburanteve ishte një luks urban, të cilët nuk mund ta përballonin.

Por që atëherë, “jelekët e verdhë” janë kthyer në një lëvizje që shpreh mospajtim me shumë nga politikat e kreut të shtetit Macron.

Në tubimet e këtij muaji kanë humbur jetën dy persona dhe janë plagosur me qindra të tjerë. Ndërkohë sondazhet tregojnë se rreth 2/3 e francezëve i përkrahin protestat.

“Jelekёt e verdhё” janё njё grupim i qytetarёve francezё tё cilёt e morёn kёtё emёr pёr ironi, pasi qё qeveria vendosi qё çdo veturё nё komunikacion tё ketё atё jelekun e verdhё floroscent, qё nё rast tё prishjeve tё veturave, tё vishet nga vozitёsit kur tё dalin nga vetura pёr ta sanuar havarinё – nё mёnyrё qё tё shihen nga pjesёmarrёsit tjerё nё komunikacion dhe kёshtu tё jenё mё tё sigurtё pёr jetёn e tyre. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë