Përkujtohet Fadil Vokrri në njëvjetorin e vdekjes

Disa yje të ekipit kombëtar të Kosovës kanë zgjedhur rrjetet sociale për ta përkujtuar legjendën e futbollit shqiptar, ish-presidentin e Federatës së Futbollist të Kosovës, Fadil Vokrrin, në njëvjetorin e vdekjes së tij.

Në këtë ditë një vjet më parë, vendi e humbi njeriun më të rëndësishëm në historinë e sportit, atë që me mjeshtrinë e rrallë të diplomacisë sportive e krijoi përfaqësuesen dardane dhe i bindi dy shtëpitë qeverisëse të futbollit botëror dhe evropian, FIFA-n dhe UEFA-n, ta pranojnë Kosovën në foletë e veta dhe duke I lënë me gishta në gojë gjenocid-bërësit serb.

Ish-presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, vdiq mëngjesin e 9 qershorit 2018, si pasojë e një sulmi në zemër.

Qendërmbrojtësi i Dinamo Zagrebit Rrahmani ka shkruar në llogarinë e vet personale në Instagram: “Na mungon”, shkrim të cilit ia ka shoqëruar një figurë pikëlluese.

Mesfushori i Velerengas Shala, në Instagram ka shkruar se gjithmonë do ta bartë në zemër legjendën shqiptare. “Gjithmonë në zemrat tona”.

Ndërsa, mbrojtësi i Standard de Liege Vojvoda ka shkruar: “Një vjet pa legjendën”.

Sot në mesditë, ekipi kombëtar i Kosovës, e nderoi figurën e Vokrrit nga hoteli ku po qëndron në Sofje, para përballjen me Bullgarinë në një ndeshje të rrethit të katërt të Grupit A kualifikues për Kampionatin Evropian 2020. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë