Viti 2019 do t’i kushtohet Ismail Qemailit në 100-vjetorin e ndarjes nga jeta

Përderisa në vitin që lamë pas si në Kosovë po ashtu edhe në Shqipëri pati përplot aktivitete kulturore që ju kushtuan heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut, këtë vit vëmendje më e madhe do të jetë për 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të Ismail Qemailit.

Drejtori i Muzeut Historik të Shqipërisë Dorian Koçi tregon se ky vit prioritet do të ketë Ismail Qemailin dhe Konferencën e Paqes, transmeton koha.net. Aktivitetet, ekspozita, e revista muzeale do t’i kushtohen Ismail Qemailit.

Muzeu Historik Kombëtar i Shqipërisë gjatë vitit 2018, përveç shtimit të aktiviteteve, ka parë edhe shtim të vizitorëve të interesuar për këtë institucion kulturor. Rreth 61 mijë vizitorë ka pasur ky muze në vitin që sapo lamë pas. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë