Shqiptari nga Kosova vlerёsohet nga mediat austriake pas shpëtoi 14 vjeçarin

Një shqiptar nga Kosova u bë i njohur në Austri mbrëmjen e 24 dhjetorit, pasi u bë shkak për të shpëtuar një djalë 14 vjeçar që kishte përfunduar në një oxhak.

Adoleshenti po imitonte babagjyshin e krishtlindjeve në çatinë e një kompleksi banimi në Leonfeldner Strasse, kur përfundoi në oxhak. Shqiptari nga Kosova, Muharrem Behrami ishte i pari që dëgjoi britmat e djalit në mes të natës, duke lajmëruan policinë.

Me profesion shofer kamioni, Behrami, dëgjoi thirrjet për ndihmë nga 14-vjeçari në orën 1.30. Dy oficerë kontrolluan të gjitha apartamentet, por fillimisht nuk gjetën asgjë. U deshën gati dy orë që britmat më në fund të lokalizoheshin. Kur ishte e qartë se në çfarë situate ndodhej djali, departamenti i zjarrfikësve u alarmua në orën 3.30. Një ekip mjekësor i emergjencës ishte gjithashtu atje për siguri.

Në orën 4.30, djali u lirua më në fund. Ai kishte vetëm plagë të lehta dhe sigurisht tejet i lodhur. Pas ndihmës së tij të parë nga ambulanca, shpëtimi e çoi në spital, transmeton tv oranews.

Muharrem Behrami, me gjithё gjestin e tij qё u vlerёsua shumё nga mediat dhe opinioni nё Austri nuk e konsideron veten një shpëtimtar: “Unë thjesht bëra detyrën time si qytetar dhe e mora telefonin”, thotë ai. “Heronjtë e vërtetë të natës janë brigada e zjarrfikësve, policia dhe ekipet e shpëtimit. Ju e bëtë mrekullinë e Krishtlindjes të mundshme” ka thёnё Behrami. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë