Si duhet parë ceremoninë e sivjetme të Oscarit, çka solli të re lista e fituesve

Ceremonia e 91-të e Akademisë së çmimeve është mbajtur të dielën në mbrëmje në teatrin “Dolby” në Hollywood, ndërsa me orën tonë lokale prej orës 02:00 të së hënës. Kjo ceremoni solli laryshi të zhanreve, skenarë të arrirë me plot ngjyra dhe temave që ushqejnë imagjinatën e të pasionuarve pas artit të shtatë, derisa realizimet e projekteve që konkuruan për Oskarin e këtij viti, shumë prej tyre konsiderohen si arritje kulmore në fushën e kinematografisë.

Ceremonia e Oscarit tërheq të gjithë pa përjashtim, nga aktorë të dëshmuar e deri tek të rinj që premtojnë shumë, por që secili prej tyre parakalon në tapetin e kuq me një synim: të kthehen në shtëpi me statujën e famshme të artë.

Gjatë tërë ceremonisë kishte emocione të shumta dhe gara ishte shumë e ngushtë, por çmimin prestigjioz e vodhi “Green Book” si “Filmi Më i Mirë” ndërsa si “Regjisori Më i Mirë” është zgjedhur Alfonso Cuarón me filmin “Roma”. Po ashtu, çmimin “Aktori Më i Mirë” e mori Rami Malek me filmin “Bohemian Rhapsody”, ndërsa “Aktorja Më e Mirë” e mori Olivia Colman me filmin “The Favourite”.

Gjithashtu, çmimin si “Aktori më i mirë mbështetës” e mori Mahershala Ali me filmin “Green Book” ndërsa atë si “Aktorja më e mirë mbështetëse” Regina King me filmin “If Beale Street Could Talk”.

Gjatë ceremonisë, po ashtu, aktori Bradley Cooper dhe këngëtarja Lady Gaga dhënë një performancë të mahnitshme me këngën e tyre “Shallow” nga filmi ‘A Stari Is Born”, këngë e cila fitoi çmimin Oscar në zhanrin “Kënga Më e Mirë Origjinale”.

Më poshtë mund të shihni listën e plotë të nominimeve dhe fatlumëve fitues në Oscarin e këtij viti (Fituesit janë të evidentuar me shkronja bold):

Best Picture (Filmi më i mirë):

 • Black Panther
 • BlacKkKlansman
 • Bohemian Rhapsody
 • The Favourite
 • Green Book – FITUES
 • Roma
 • A Star Is Born
 • Vice

Best Director (Regjisori më i mirë):

 • Spike Lee, BlacKkKlansman
 • Paweł Pawlikowski, Cold War
 • Yorgos Lanthimos, The Favourite
 • Alfonso Cuarón, Roma – FITUES
 • Adam McKay, Vice

Best actor (Aktori më i mirë):

 • Christian Bale, Vice
 • Bradley Cooper, A Star Is Born
 • Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
 • Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES
 • Viggo Mortensen, Green Book

Best actress (Aktorja më e mirë):

 • Yalitza Aparicio, Roma
 • Glenn Close, The Wife
 • Olivia Colman, The Favourite – FITUESE
 • Lady Gaga, A Star Is Born
 • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Best actor in a supporting role (Aktori më i mirë në rolin mbështetës):

 • Mahershala Ali, Green Book – FITUES
 • Adam Driver, BlacKkKlansman
 • Sam Elliott, A Star Is Born
 • Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
 • Sam Rockwell, Vice

Best actress in a supporting role (Aktorja më e mirë në rolin mbështetës):

 • Amy Adams, Vice
 • Marina de Tavira, Roma
 • Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUESE
 • Emma Stone, The Favourite
 • Rachel Weisz, The Favourite

Best Animated Feature Film (Filmi më i mirë i animuar):

 • Incredibles 2
 • Isle of Dogs
 • Mirai
 • Ralph Breaks The Internet
 • Spider-Man: Into The Spider-Verse – FITUES

Best Cinematography (Kinomategrafia më e mirë):

 • Cold War
 • The Favourite
 • Never Look Away
 • Roma – FITUES
 • A Star Is Born

Best Costume Design (Dizajni më i mirë i kostumeve):

 • The Ballad of Buster Scruggs
 • Black Panther – FITUES
 • The Favourite
 • Mary Poppins Returns
 • Mary Queen of Scots

Best Documentary Feature (Dokumentari më i mirë):

 • Free Solo – FITUES
 • Hale County This Morning, This Evening
 • Minding the Gap
 • Of Fathers and Sons
 • RBG

Best Documentary Short Subject (Dokumentari më i mirë i shkurt):

 • Black Sheep
 • End Game
 • Lifeboat
 • A Night at The Garden
 • End of Sentence. – FITUES

Best Film Editing (Filmi me teknik më të mirë):

 • BlacKkKlansman
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • The Favourite
 • Green Book
 • Vice

Best Foreign Language Film (Filmi më i mirë në gjuhë të huaj):

 • Capernaum
 • Cold War
 • Never Looks Away
 • Roma – FITUES
 • Shoplifters

Best Makeup and Hairstyling (Grimi më i mirë dhe stili i flokëve):

 • Border
 • Mary Queen of Scots
 • Vice – FITUES

Best Original Score (Muzika/Kompozimi më i mirë):

 • Black Panther – FITUES
 • BlacKkKlansman
 • If Beale Street Could Talk
 • Isle of Dogs
 • Mary Poppins Returns

Best Original Song (Kënga më e mirë):

 • “All The Stars,” Black Panther
 • “I’ll Fight,” RBG
 • “The Place Where Lost Things Go,” Mary Poppins Returns
 • “Shallow,” A Star Is Born – FITUES
 • “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings,” The Ballad Of Buster Scruggs

Best Production Design (Produksioni më i mirë):

 • Black Panther – FITUES
 • The Favourite
 • First Man
 • Mary Poppins Returns
 • Roma

Best Animated Short Film (Filmi më i mirë i shkurt i animuar):

 • Animal Behaviour
 • Bao – FITUES
 • Late Afternoon
 • One Small Step
 • Weekends

Best Live Action Short Film:

 • Detainment
 • Fauve
 • Marguerite
 • Mother
 • Skin – FITUES

Best Sound Editing (Zërimi më i mirë):

 • Black Panther
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • First Man
 • A Quiet Place
 • Roma

Best Sound Mixing (Miksimi më i mirë i zërimit):

 • Black Panther
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • First Man
 • Roma
 • A Star Is Born

Best Visual Effects (Efektet më të mira vizuale):

 • Avengers: Infinity War
 • Christopher Robin
 • First Man – FITUES
 • Ready Player One
 • Solo: A Star Wars Story

Best Adapted Screenplay (Skenari më i mirë i përshtatur):

 • The Ballad Of Buster Scruggs
 • BlacKkKlansman – FITUES
 • Can You Ever Forgive Me?
 • If Beale Street Could Talk
 • A Star Is Born

Best Original Screenplay (Skenari më i mirë origjinal):

 • The Favourite
 • First Reformed
 • Green Book – FITUES
 • Roma
 • Vice

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë