Ambasadorët kërkojnë ndëshkimin e zyrtarëve të korruptuar

“Java Kundër Korrupsionit” ka mbledhur në një vend ambasadorët e huaj nё Kosovё, të cilët nё fjalimet e tyre kërkuan qё luftimi i korrupsionit tё bёhet me vendosmёri dhe zyrtarёt e korruptuar tё dёnohen njёmend nga sistemi i drejtёsisё, e jo siç ka ndodhur deri mё tani, raporton Kabllogrami

Ambasadori amerikan Philip. S Kosnett ka përmendur rastet kur zyrtarët në Kosovë marrin mito dhe abuzojnë me pozitat e tyre. Kosnett ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës, që t’i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar.

“Disa zyrtarë marrin mito, punësojnë të afërt dhe abuzojnë me pozitën e tyre për të përfituar vet. Në Kosovë ka zyrtar që e vënë interesin personal para të mirës publike. Qeveria duhet ta dëshmoj që është e gatshme t’i ndëshkoj zyrtarët e korruptuar”, ka rekomanduar Kosnett.

Ambasadori Italian ka thënë se “Asnjë vend nuk është imun prej korrupsionit e as Kosova. Bashkëpunimi ndërkombëtar është çelës për të pasur sukses në luftën kundër korrupsionit. Transparenca është e domosdoshme. Korrupsioni pengon potencialin ekonomik, luftimi i korrupsionit është thelbësor”,është shprehur ai.

Ndërkohë zv/ambasadori gjerman ka treguar se janë të gatshëm të investojnë edhe 60 milionë euro në Kosovë me kushtin që paratë të mos shkojnë në xhepat e të korruptuarve, raporton Zëri.info.

Ndërsa ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Ruairi O’Connell përmendi përparimet që ka arritur shteti i tij në luftën kundër korrupsionit.

“Shteti im Britania ka shënuar progres në luftën kundër korrupsionit. Është e rëndësishme që Kosova të merr masat e ngjashme. Nuk vijmë katër vite me radhë për të shpjeguar çka është korrupsioni. Lufta kundër korrupsionit është luftë e kosovarëve. Ka nevojë për trimëri nga zyrtarët”, ka thënë O’Connell. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë