Urologu Lutfi Dervishi ёshtё liruar nga paraburgimi

Rasti “Medikus” shёrbeu si strumbullar pёr tё krijuar njё konspiracion tё errёt ndёrkombёtar kundёr shtetit tё Kosovёs, qё prodhoi konstruktin e “Gjykatёs Speciale nё Hagё”, nё bazё tё raportit tё Dick Martyt “pёr trafikim organesh”, qё si shkёndijё kishte fiksionet e botuara nё libёr tё Karla Del Pontes, tё cilat fiksione i kishte marrё tё gatshme nga agjenturat e Serbisё gjenocidiale. Mbase tani urologu Dervishi nuk u duhet mё nё burg, pёr faktit qё veçse ka filluar tё jetёsohet konstrukti i “Gjykatёs Speciale nё Hagё”, shkruan sot Kabllogrami

Pasi qё ditё mё parё, rasti i njohur si “Medikus” u kthye pёr rigjykim nё Gjykatёn Themelore nё Prishtinё, sot kjo Gjykatё ka marrë vendim që t’ia ndërpres masën e paraburgimit urologut, Lutfi Dervishi, i cili është i akuzuar pёr trafikim organesh në rastin e njohur si “Medicus”, raporton Kabllogrami

Bazuar në vendimin e Gjykatёs ndërprerja e paraburgimit është arsyetuar me faktin se ky rast është kthyer për të dytën herë në rigjykim dhe se rigjykimi i këtij rasti nuk do të mund të përfundojë para vitit 2019. Andaj kjo gjykatë Dervishit ia ka caktuar masën e arrestit shtëpiak.

Urologu është dënuar pas rigjykimit tё parё me 7 vjet e gjysmë burgim. Mirëpo, në muajin nëntor Gjykata e Apelit e ka kthyer rastin në rigjykim, për shkak të shkeljeve procedurale. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë