Veseli: “Trepça është e drejtë natyrore e shtetit të Kosovës. Sot dhe përgjithmonë”

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Trepça, as nuk ka qenë, as nuk është dhe as nuk do të jetë çështje e hapur në dialogun me Serbinë. Reagimi i tij pason atë të Qeverisë së Kosovës, në të cilin cilësohej si i papranueshëm reagimi i Bashkimit Evropian lidhur me miratimin e Statutit të Trepçës nga ana e Kuvendit të Kosovës, përcjell Kabllogrami.

Kryetari i Kuvendit, Veseli përmes një postimi në Facebook ka thënë se “me këtë gjuhë, BE-ja është duke e rrënuar çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë”.

“Trepça, as nuk ka qenë, as nuk është dhe as nuk do të jetë çështje e hapur në dialogun me Serbinë. Me këtë gjuhë, BE është duke e rrënuar çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë. Trepça është e drejtë natyrore e shtetit të Kosovës. Sot dhe përgjithmonë”, ka shkruar Veseli në Facebook.

Reagimi nga autoritetet në Prishtinë bëhet një ditë pasi zëdhënesja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, u citua nga agjencia serbe e lajmeve Tanjug të ketë thënë se “të gjitha çështjet ndërmjet dy palëve duhet të zgjidhen përmes finalizimit të dialogut”. Deklarata e saj ndërlidhej me miratimin e Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë