Vuçiq para mbledhjes në OKB: Ushtria e Kosovёs s’mund ta rrezikojё ushtrinё tonё, por do të luftoj nё OKB kundёr saj

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka njoftuar se në New York në sesionin e Këshillit të Sigurimit të Organizatёs sё Kombeve të Bashkuara për Kosovën, do të luftojë për Serbinë me gjithë zemër, transmeton Kabllogrami.

Ai theksoi se e diela ishte një ditë e vështirë jo vetëm për shkak të zgjedhjeve lokale, por edhe për shkak se po përgatitej për seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-sё.

“Unë kam qenë duke u përgatitur për Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Fluturoj me ”Air Serbia” në mëngjes dhe do të shkojë drejt në seancë. Unë do të luftoj”, tha ai në një konferencë të jashtëzakonshme për media, transmeton Klan Kosova.

“Ushtria e Kosovës u formua kundër interesave të popullit serb. Ajo nuk mund të rrezikojë ushtrinë tonë, ose ka gjasë të rrezikojë mbijetesën e kombit tonë. E gjithë kjo është në kundërshtim me atë që flet Thaçi”, tha ai.

Derisa Thaçi kishte deklaruar para nisjes nё New York, nga aeroporti ‘Adem Jashari’, se ushtrisё sё Kosovёs i gёzohen tё gjitha komunitetet qё jetojnё nё Kosovё, pёr faktin se do tё ndjehen mё tё sigurtё dhe se ushtria e Kosovёs do tё jetё multietnike. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë