Zyrtare: Sa deputetë do t’i kenë në Kuvend LVV, LDK, PDK dhe AAK-PSD

Votat e diasporës kishin peshë të madhe edhe në këto zgjedhje, ato ndikuan që të rriten akoma më shumë epërsia e Lëvizjes Vetëvendosje si fituese e zgjedhjeve te jashtëzakonshme parlamentare të Tetorit 2019, shkruan Gazeta Online Kabllogrami.

Përfundimi i numërimit të votave nga diaspora ka qartësuar tashmë ndarjen e mandatave për partitë në Kuvendin e Kosovës.

Nga rezultati i këtyre zgjedhjeve Lëvizja Vetëvendosje do t’i ketë 32 vende në legjislaturën e re.

Lidhja Demokratike e Kosovës do t’i ketë 29 deputetë.

Partia Demokratike e Kosovës 25 deputetë.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate 14 deputetë.

Nga minoritetet, Lista Serbe, që dirigjohet nga Beogradi zyrtar, do t’i ketë 10 deputetë.

Nga ana tjetër, koalicioni mes Nismës Socialdemokrate, Aleancës Kosova e Re dhe Partisë së Drejtësisë nuk e ka kaluar pragun prej 5 % për të hyrë në Kuvendin e Kosovës. /©Kabllogrami/

Fotografia e Blerim Vela

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë