100 ditë të Qeverisë Kurti, sot pritet mbledhje e qeverisë

Sot pritet që Qeveria në detyrë të raportoj mbi 100 ditëshin e qeverisjes në vend dhe aktiviteteve tjera përcjellëse të qeverisë në detyrë.

Mos të harrojmë se Qeveria Kurti u ndërtua me mjaft mund ku negociatat për ndërtimin e qeverisë zgjatën plotë katër muaj përpara se Albin Kurti të votohet kryeministër i vendit më 2 Shkurt të këtij viti. Por pas mosmarrëveshjeve të shumta me partnerin e koalicionit LDK, e në veçanti ato për taksën 100% dhe pas shkarkimit që pasoj të ish Ministrit të Punëve të Brendshme Agim Veliu nga Kryeministri, LDK inicioj mocion mosbesimi ndaj qeverisë e cila rezultoj e sukseshme pasi u mbështet nga partitë tjera opozitare PDK, AAK, NISMA dhe Lista Serbe.

E gjithë kjo e solli vendin në një situatë shumë të vështirë meqë përballej me pandemin COVID-19 dhe pavarësisht kësaj përçarjet politike vazhduan.

Qeveria e Kosovës, ka paralajmëruar një mbledhje, e cila do të mbahet në orën 14:00 në lidhje me aktivitet e ndërmara deri tani dhe vendimet e mundshme në të ardhmën.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë