Banka Qendrore Evropiane: Banknotat e reja 100 dhe 200 Euro vështirë të falsifikohen

Drejtori i Bankës Qendrore Evropiane Michael Rarsch, ditë më parë ka bërë prezantimin e bankënotave e të reja të valutës euro, 100-she dhe 200-she.

E veçanta e këtyre, kësaj radhe është se këto nuk mund të falsifikohen, sikurse kemi pasur raste të falsifikimit të shumës 50 euro. Për shembull, shënimet 100 dhe 200 euro tani përfshijnë një hologram satelit dhe një numër të rishikuar smerald, përcjell Kabllogrami.

Banknotat e reja 500 Euro pritet të lansohen në fund të vitit 2018, raportohet nga zyrtarët e Bankës Qendrore Evropiane. /©kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë