BERZH: Me këtë intensitet, Kosova nuk e arrin standardin e BE-së as për 200 vjet

Drejtoresha e Bankës për Rindërtim dhe Zhvillim në Ballkanin Perëndimor, Zsuzsanna Hargittai, thotë se për të arritur nivelin e të ardhurave mesatare të vendeve të BE-së, shteteve të Ballkanit Perëndimor u duhen edhe 200 vjet punë.

Këto deklarata ajo i ka bërë në një intervistë për agjencinë e lajmeve ‘Beta’, duke theksuar se niveli i përparimit në këtë rajon është shumë i ulët.

Ajo thotë se kjo situatë është shkaktuar nga trajtimi i pabarabartë i ndërmarrjeve publike dhe atyre private.

Megjithatë ajo thotë se një gjë e tillë mund të ndryshojë, pasi ajo thotë se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë njerëz produktiv dhe të arsimuar. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë