Çuni 12 vjeçar shpёton pasi qёndroi nën ortek 40 minuta

Autoritetet në Alpet franceze njoftuan se një djalë 12-vjeçar u gjet i gjallë dhe i padëmtuar pasi për 40 minuta mbeti nën një ortek bore.

Policia franceze në qytetin e Bur-sen-Moris tha sot se djali po skijonte jashtë shtegut të skijimit në La Plagne të mërkurën me një grup prej shtatë skiatorësh, kur ai u zë nga orteku i borës, njofton AP.

Ekipet e shpëtimit dolën me helikopterë në skenën e aksidentit, dhe një qen gjurmues gjeti djaloshin, i cili nuk kishte një detektor në rroba në rast të ortekut të borës, transmeton KosovaPress.

Anëtarët e ekipit të shpëtimit e përshkruan operacionin si “mrekulli”, pasi shanset për mbijetesë pas 15 minutash nën borë janë jashtëzakonisht të vogla.

Djali është dërguar në një spital lokal për ekzaminim. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë