Dorëhiqet pas 30 viteve në pushtet presidenti i Kazakistanit  

Nursultan Nazarbayev, president i Kazakistanit, ka bërë të ditur të martën se do të dorëhiqet nga posti i të parit këtij shteti të Azisë Qendrore, pas tri dekadash.

Nazarbayev (78), ka qenë në krye të ish-republikës sovjetike që nga viti 1989, së pari si lider komunist i saji, e më pas si president.

“E kam marrë vendimin, që nuk ishte i lehtë për mua, të dorëhiqem si president”, ka thënë Nazarbayev gjatë një fjalimi televiziv, transmeton Koha.net.

Nazarbayev, që ka ndihmuar në tërheqjen e dhjetëra miliarda dollarësh prej kompanive energjetike, ka thënë se ai do të vazhdojë ta kryesojë Këshillin e Sigurisë dhe të mbetet lider i partisë “Nur Otan”, që dominon në parlament.

Nazarbayev ka raporte të mira pune edhe me presidentin rus, Vladimir Putin. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë