Gjermania kategorike: Nuk ka BE pёr Serbinё, pa e njohur Kosovën!

Peter Bayer, një deputet i CDU në Bundestagun gjerman, në një intervistë për ‘Deutsche Welle’ e ka përsëritur qëndrimin e Gjermanisë për Serbinë.

Nuk ka BE për Serbinë, pa njohje të Kosovës! Këto ishin fjalët e Bayer kur u pyet për negociatat e Serbisë për BE.

“Anëtarësimi në Bashkimin Evropian nuk do të jetë i mundur pa njohjen e Kosovës, ka modele të ndryshme për këtë, e di që nuk është e lehtë, por në të vërtetë ky ishte kushti që nga fillimi i bisedimeve. Dhe kjo nuk është me të vërtetë asgjë e re. Është e qartë për të gjithë që nga fillimi, dhe është e habitshme pse tani është duke u ngritur aq shumë pluhur për këtë gjë”, ka thënë Bayer, transmeton lajmi.net.

I pyetur nëse ai beson se Serbia ndonjëherë do ta njohë Kosovën, u përgjigj se kjo nuk është çështje besimi, por çështje se si të bëhet përparim vendimtar në procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe si do të arrinte progresi deri tek negociatat me BE-në. /©kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë