Ka nisur sesioni i ri i Kuvendit: Debatet vazhdojnë por pa kuorum për të votuar

Mungesa e kuorumit në Kuvendin e Kosovës ka bërë që mos të kalojë Projektligji për Arsimin e Lartë, dhe ai për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar.

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi për Projektligjin e Arsimit të Lartë ka deklaruar se përmes tij do të krijohet bazë për rregullimin, funksionalizimin e arsimit të lartë në Kosovë.

Arbërie Nagavci, nga Lëvizja Vetëvendosje, ka konsideruar se ky ligj ka mangësi dhe synon vendosjen e kontrollit politik dhe jo mbikëqyrje publike të arsimit të lartë.

Në pjesën e dytë të seancës të sotme plenare me kërkesë të sponsorizusve është vendosur që nga rendi i ditës të largohen dy kërkesat e deputetit Faton Topalli. Këto dy pika u shtyn për seancën e radhës.

Ani pse nuk ka kuorum për të votuar Ligje, Kuvendi po vazhdon punimet me debatin për Ligjin për pastërtinë e figurës së zyrtarëve të lartë në institucione publike dhe të të zgjedhurve, i propozuar nga Nisma. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë