Kina me vendim gjykate ndalon shitjen e ‘iPhone’

Një gjykatë kineze ndaloi importin dhe shitjen në Kinë të pjesës më të madhe të modeleve iPhone, me kërkesë të Qualcomm, siç thuhet për shkak të shkeljeve të patentës. A mund tё jetё kjo edhe njё nga mjetet e kohёs sё fundit tё “luftёs tregtare” mes SHBA-sё dhe Kinёs?

Një gjykatë e qytetit Fuzhou në Kinë, urdhëroi katër filialet kineze të ”Apple” të ndalojnë menjëherë shkeljen e dy patentave të Qualcomm nëpërmjet importeve, shitjeve dhe ofertave të shitjeve të palicencuara në Kinë për modelet nga iPhone 6 deri tek X, bëhet e ditur në një komunikatë për shtyp, përcjell ATSH.

”Apple” njoftoi se të gjitha modelet e saj do të jenë në dispozicion në Kinë, në një reagim të cituar nga televizioni CNBC.

Ky vendim i gjykatës kineze është edhe një episod i ri në betejën e gjatë dhe komplekse midis ”Apple” dhe kompanisë ”Qualcomm” dhe nuk besohet tё jetё konflikt i pёrmasave mё tё mёdha qё kap mosmarrёveshjet tregtare mes Kinёs dhe SHBA-sё. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë