Nafta tepёr e shtrenjtë në Kosovë, a pajtohet me kёtё ministri Endrit Shala? 

Një litër naftë në Kosovë, tani ka arritur vlerën 1 euro e 21 centë, ndërsa ajo e benzinës kushton një cent më shumë. Derisa nё Maqedoninё fqinje njё litёr naftё e kualitetit tё lartё shitet pёr 61 denarё maqedon, qё nё valutёn euro i bie diku 0.99 cent pёr litёr, raporton Kabllogrami

Qytetarёt kanё shumё ankesa pёr kёto çmime tё fryra tё karburanteve. Por ndryshe nga qytetarët mendon Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani. Sipas tij, qytetaret e Kosovës  po shërbehen me çmimet me të lira në rajon.

Berjani, thotë se në kohën e fundit, ka pasur një rënie të lehtë tek çmimi i naftës, por sipas tij, çmimi do të qëndroj stabil.

E mendim të njëjtë me Berjanin, ka edhe ministri i tregtisë dhe industrisë, Endrit Shala.

Ministri Shala thotë se çmimi i derivateve diktohet nga BERZA dhe organizata prodhuese OPEC, dhe se Kosova nuk ka ndonjë ndikim në këto organizata. Shala thotë se ka angazhuar inspektoratin e ministrisë edhe në Veri të vendit.

Por, ndryshe mendon eksperti i ekonomisë, Ismet Mulaj.

Ai thotë se shtetet me ekonomi efikase, ne rast të ngritjes së çmimit të naftës, bëjnë lirimin e taksave. Në fund, Mulaj pohon se kjo ngritje e çmimit ndikon drejtpërdrejt në jetën e qytetarit, dhe kjo gjë i dëmton edhe bizneset në Kosovë. Zёri /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë