RAMA NGA KROACIA KRITIKON BE-në PËR MOS HEQJEN E VIZAVE

Së pari dua të them që Beogradi e ka shkelur në mënyrë të përsëritur marrëveshjen e CEFTA-s dhe Kosova në mënyrë të përsëritur është ankuar për këtë, ndërsa nuk ka pasur asnjë reagim për këtë, ka thёnё Rama dje nё Zagreb të Kroacisё, pёrcjell Kabllogrami

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe homologu i tij kroat Andrej Plenkovic, nё Kroaci kanё nënshkruar marrëveshjen e përbashkët për Partneritetin Strategjik gjatë Samitit të Kryeministrave të iniciativës të Evropës Qendrore, që u mbajt nё kryeqytetin e Kroacisё, Zagreb, raporton Kabllogrami

Me kёtё rast, Rama komentoi edhe situatën Kosovë-Serbi, për të cilën u shpreh se vendosja e taksës është një masë të detyrueshme që zëri Kosovës të dëgjohet, duke kritikuar dhe vendet e BE.

“Liberalizimi i vizave që u premtua me të madhe nga vendet e BE pas marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi nuk u bë. Vendosja e taksës është anormale, por dhe situata është anormale. Kështu që në kushte normale do të ishte i dënueshëm, por tani në këto kushte duhet marrë siç është, një klithmë dhe reagim politik, jo një luftë tregtare”, ka thёnё Rama. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë