Rusia arrinë në vendin e tretë për nga numri i të infektuarve me COVID-19

Rusia, ka kaluar vende si Britania e Madhe, Italia, Franca dhe Gjermania për nga numri i të infektuarve me koronavirus.

Edhe pse numri i të vdekurve nga COVID-19 në Rusi arrin në 2,116 në total e që është numër i vogël krahasuar me vende tjera si SHBA, Britani e Madhe, Itali, Spanjë etj. numri i të infektuarve në këtë vend arrinë në 234 mijë të infektuar në këtë vend dhe rradhitet e treta pas SHBA-së dhe Spanjës që kanë numër më të madhë me të infektuar.

Sipas Universitetit John Hopkins, numri i të infektuarve në Rusi brenda 24 orëve të fundit arrinë mesatare prej 10,000.persona.

Ndër të infektuarit është zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov, raportojnë media lokale.

Ai është zyrtari i fundit i profilit të lartë që ka rezultuar pozitiv me COVID-19, pasi kryeministri Mikhail Mishustin është infektuar poashtu.

Lajmet vijnë një ditë pasi Presidenti Putin lehtësoi bllokimin e vendit. Punëtorët e fabrikës dhe të ndërtimit u kthyen në punë të martën, megjithëse Putin u dha liri rajoneve të vendosnin kufizime në varësi prej rrethanave.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë