Shala i vendosur: Taksa 100 për qind do të mbetet në fuqi

Para përfaqësuesve të Bankës Botërore në Kosovë, Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala tha se do të mbetet në fuqi taksa prej 100 për qind e vendosur nga Kosova për produktet e Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës , bёn tё ditur Kabllogrami

Shala deklaroi kështu gjatë konferencës për media të mbajtur lidhur fillimin e zbatimit të projektit të financuar nga Banka Botërore-CERP, që ndihmon bizneset të eksportojnë në tregjet e huaja, transmeton KosvaPress.

“Qeveria e Republikës së Kosovës është sovrane, e pavarur, vendimet i merr vet, taksa do të vazhdojë të jetë në fuqi… Prej momentit kur Kosova është anëtarësuar (nё CEFTA), sekretariati i CEFTA-s i ka të gjitha ankesat që i ka dorëzuar Ministria e Tregtisë sa i përket barrierave me të cilat janë ballafaquar tregu i Kosovës, tregtarët, bizneset e Kosovës në raport me shtetet anëtare apo nënshkruese të CEFTA-s”, tha Shala. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë