Tёrmet i fortё nё Alaskё, rrezik pёr Cunami

Një tërmeti me magnitudë gati 7 shkallë rihter ka goditur sot (e premte) shtetin mё verior tё SHBA-sё, Alaskёn. Një paralajmërim për cunami është dhënë në gadishullin jugor Kenai të Alaskës, raportojnё mediat nё SHBA, transmeton Kabllogrami

Televizioni KTWA është larguar nga transmetimi për shkak të tërmetit, dhe redaktorja e lajmeve Trejsi Sabo ka thënë për CNN se shumë nga mjetet e tyre janë rrëzuar nga raftet.

Videot e shumta tё publikuara në rrjetet sociale nga qytetarёt e asaj ane tregojnë pёr objekte e zyre të shkatërruara, si dhe pёr dёme tjera tё mёdha, me gropa tё thella nё rrugё dhe qarje tё asfaltit.

Paralajmërimi për mundësi të cunamit thotë se rreziku i një cunami të mundshëm po vlerësohet, e të dhëna tjera do të vijnë në lajmërime tjera. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë