Tesla po bёn ‘kёrdi’: Ka shitur këtë vit mbi 100.000 vetura Model 3

Prodhuesi amerikan i njohur i veturave, Tesla, arriti të shesë mbi 100,000 kopje të veturës së vet më të lirë elektrike – Modeli 3 në SHBA në një vit kalendarik që është rezultat të cilit asnjëra prej veturave elektrike nuk i janë afruar ende.

Në 11 muajt e parë të vitit 2018, në SHBA janë shitur 114,472 njësi të modelit 3, duke e lënë këtë veturë shumë para konkurrentëve të saj. Vetëm në nëntor, 18.650 njësi u janë dërguar klientëve amerikanë.

Zhvendosja në procesin e prodhimit të Modelit 3 të bërë në vetëm një vit tregon se në nëntor të 2017-ës vetëm 337 kopje të kësaj veture u dorëzuan. Përndryshe, “rekordi elektrik” i mëparshëm në shitje për një vit ishte Nissan Leaf – ky model u ble në vitin 2014 nga 30.200 amerikanë, transmeton ksp. Modeli 3 ka tejkaluar këtë rezultat pothuajse katër herë dhe deri në fund të vitit rezultati i shitjes do të jetë edhe më i mirë.

Në ofertën e saj, Tesla ka dy vetura më të shtrenjta – Modeli S dhe Modeli X. Në muajin nëntor, konsumatorët në SHBA blenë 2.750 modele S dhe 3,200 Modele X, ndërsa në 11 muajt e parë Tesla shiti gjithsej 160,000 vetura elektrike nga tё gjitha modelet e saj: Model 3; S dhe X. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë