Turizmi në Shqipëri thyen rekorde këtë vit, 1.47 miliard euro tё ardhura

Të ardhurat nga turizmi arritën një vlerë rekord prej 683 milionë euro në tremujorin e tretë të vitit 2018, bëri të ditur Banka e Shqipërisë. Ndërkohë që në nëntë muajt e këtij viti, të ardhurat nga turizmi arritën në 1.47 miliard euro, me rritje 12% krahasuar me vitin e kaluar, njofton atsh, pёrcjell Kabllogrami

Gjatë këtij viti, Shqipëria njohu një rritje të numrit të vizitorëve dhe turistëve të huaj nga vendet e rajonit, Evropës e deri nga kontinenti aziatik.

Ndërsa e gjithë Shqipëria, nga Valbona e Thethi në veri të vendit, Vlora e Saranda jugore, u shndërruan në destinacionet më të kërkuara turistike. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me Tiranën, ku fluksi i vizitorëve shtohet me ritme të përshpejtuara e grupet e turistëve ndjekin njëri-tjetrin, ndërkohë që ka filluar ndërtimi i bujtinave të reja agroturistike, një tjetër risi që i ka dhënë jetë zhvillimit të turizmit rural anë e mbanë vendit.

Ekspertët shprehen se, kontributi i bumit turistik i adresohet investimeve strategjike në infrastrukturën rrugore dhe rivitalizimin e qendrave urbane por mbi të gjitha qendrave historike, kulturore e trashëgimisë kulturore shqiptare që nxisin në çdo kohë kureshtje për misterin që mbartin./atsh/©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë