Shfletimi i Kategorisë

Evropë

Samiti i Ballkanit Perëndimor: A po afron zgjerimi i BE?

Udhëheqësit e BE, duke përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrin francez Edouard Philippe dhe kryeministren britanike, Theresa May, u mblodhën këtë të premte në Poznan të Polonisë në ditën e fundit të samitit të Ballkanit…

Interesat ruse në Ballkanin Perëndimor

Në Ballkanin Perëndimor po luhet një prej lojërave gjeopolitike më delikate, ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Rusisë, e cila synon të përgjigjet me zë të fortë ndaj intensifikimit të lidhjeve mes institucioneve evropiane dhe rajonit, që…

Edi Rama: Opozita po e minon urën për në BE

Kryeministri Edi Rama e ka nisur fjalën e tij në Kuvend me sulme ndaj kundërshtarëve të tij politikë, opozitës. Rama është shprehur se opozita po tenton të hedhë në erë urën e ndërtuar me shumë mund për t’u lidhur me Evropën. Sipas tij,…