Shfletimi i Kategorisë

Trashëgimi Kulturore

President!

Sot më 21 janar bëhen 13 vjet kur u nda nga jeta presidenti historik i Republikës së Kosovës, Ibrahim Rugova, njeriu i cili me urtësinë dhe vizionin e tij bëri të mundur atë që nga shumëkush konsiderohej e pamundur: krijimin e rrethanave…

Ernest Koliqi shkrimtar, poet, arsimtar dhe përkthyes

Populli, me të drejt thotë: “Harresa, në disa raste, është më e vështirë se vdekja.” E kjo thënie popullore, vlen sidomos për historinë tonë, për shumë krijues që kanë flijuar jetën dhe punën për të mirën e popullit, për një ardhmëri të…

Robert Elsie, mentori i kulturës shqiptare

Robert Elsie, për të gjithë ata që nuk e njohin, është një nga albanologët më të shquar të huaj. Që nga vitet `80 të shekullit të kaluar, e në vazhdim, ai ka patur një aktivitet shumë të ngjeshur në shumë aspekte: historik, filologjik, në…

Muzika ‘Reggae’ e Bob Marley nё mbrojtje tё UNESCO-s

Muzika Reggae i është shtuar listës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Kombet e Bashkuara e kanë konsideruar këtë muzikë si të denjë për tu mbrojtur dhe promovuar. Kjo rrymë muzikore, e cila lindi nga Xhamajka në vitet 1960, falë…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë