Edhe Loriana Kuka e artë

Në turneun Grand Prix të Xhudos që u mbajt në Tashkent të Uzbekistanit, për dallim nga tri xhudistet e tjera, Majlinda Kelmendi, Distria Krasniqi e Nora Gjakova, xhudistja e re Loriana Kuka nuk llogaritej në mesin e pretendenteve për medalje. Por edhe Loriana të dielën konfirmoi dominimin e plotë të Kosovës duke rrëmbyer medaljen e artë, transmeton Kabllogrami

 

21-vjeçarja fitoi medaljen e artë në kategorinë deri 78 kilogramë, ndërsa Kosova përfundoi si vendi më i suksesshëm në garën ku morën pjesë mbi 300 xhudistë nga rreth 50 shtete të botës. Kosova mori pjesë me katër xhudiste në Grand Prix në Tashkent, ndërsa të gjitha u paraqitën në finale, raporton sot koha.net.

Tri prej tyre u shpallën kampione, ndërsa Nora Gjakova fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë deri 57 kilogramë. Në ditën e parë të garave, të premten, medalje të arta fituan Distria Krasniqi në kategorinë deri 48 kilogramë dhe Majlinda Kelmendi në kategorinë deri 52 kilogramë.

Loriana akoma është e re dhe i duhet përvoja për të arritur në nivelin e Majlindës, Norës e Distrisë, por me punë e përkushtim dhe duke i pasur ato si shembull, ajo përditë po iu afrohet atyre. Suksesi i së dielës e dëshmon këtë. Ajo nuk ishte bartëse në kategorinë deri 78 kilogramë, por e dominoi atë. /©kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë