Kufiri dhe taksa, Eliot Engel përkrah Kosovën për çështjën e taksës

Kongresmeni amerikan Eliot Engel është bërë pjesë e debatit mbi taksën 100% të vendosur ndaj mallrave serbe, duke u rreshtuar qartazi në krah të Qeverisë së Kosovës.

Sipas Engelit, Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave që i kërkohet të kryejë. Ai kujtoi ratifikimin e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, pas të cilit, BE-ja premtoi liberalizimin e vizave, që në fakt nuk ka ndodhur ende, transmeton Top Channel.

“Ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit është bërë që marsin e vitit të kaluar. Nëse Kosova përgjigjet pozitivisht dhe fiton diçka pozitive, atëherë nuk do të ishte problem; çështja është se ata e shohin që nuk po fitojnë asgjë”, tha Engel, i cili theksoi se Serbia duhet të ndryshojë qëndrim dhe të mos vazhdojë mbajtjen e Kosovës jashtë organizatave ndërkombëtare, si UNESCO dhe INTERPOL-i. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë