Memoriali i Skënderbeut në Lezhë pas restaurimit duhet vizituar patjetër /video/

Projekti për rehabilitimin e Memorialit të Skënderbeut në Lezhë përfundoi duke nxjerrë në dritë pas restaurimit, këtë vend i cili në vetvete tregon historinë e identitetit tonë. Tashmë ky vend është destinacioni i ri kulturor për vizitorët vendas dhe të huaj, bёn tё ditur Kabllogrami

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro inspektoi punimet në Memorialin e Skënderbeut.

Ajo u shpreh se, ”memoriali i Skënderbeut në rrënojat e kishës së Shën Nikollit dhe muret antike dolën në dritë në një restaurim të plotë nga projekti i Institutit të Monumenteve të Kulturës, transmeton ATSH.

”Shumë krenare për restaurimin dhe rikualifikimin e Memorialit të Skenderbeut mbi rrënojat e Kishës së Shën Nikollit në Lezhë. Ndriçimi i ri skenografik, restaurimi dhe konsolidimi i mureve antike, trajtimi i çdo guri e i çdo pëllëmbe mermeri, rehabilitimi i simbolit të varrit të Skënderbeut, janë befasues ndërsa kane nxjerrë në dritë një destinacion që vlen të rizbulohet ndryshe”, tha Kumbaro.

Vendvarrimi i Skënderbeut përbën njërin prej monumenteve më të rëndësishëm në historinë e Shqipërisë. Përveç mureve të kishës, në këtë objekt gjendet edhe absida, ku ndodhet i vendosur busti i Skënderbeut, afresku i Shën Nikollit, dritaret dhe tri harqet mbi derën e kishës.

Në mure janë të varura 25 mburoja prej bronzi, të cilat tregojnë 25 betejat kryesore të Skënderbeut. Mbi pllakën e mermerit janë vendosur kopje të shpatës dhe përkrenares prej bronzi të Skënderbeut. atsh /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë