Messi fiton ‘Këpucën e Artë’, del mbi CR7 /video/

Lionel Messi ka marrë çmimin “Këpuca e Artë”, si golashënuesi më i mirë në të gjitha ligat europiane sezonin e kaluar. Ky ishte çmimi i pestë për argjentinasin. Superylli i Barcelonës tani e kalon Cristiano Ronaldon, që ka katër, në listën e futbollistëve me më së shumë çmime të “Këpucës së Artë”, njofton Kabllogrami

Messi shënoi 34 gola në ligën elitare spanjolle, La Liga, sezonin e kaluar duke i ndihmuar Barcelonës ta fitojë titullin.

“Nuk e prisja gjithë këtë. Kur fillova të luaj, ëndrra ime ishte të bëhesha profesionist në futboll. Më pëlqen puna, përpjekja dhe, mbi të gjitha shokët e skuadrës. Jam në skuadrën më të mirë në botë, kam lojtarët më të mirë në botë te Barcelona dhe kjo e bën gjithçka më të lehtë, që unë t’i fitoj këto çmime”, ka thёnё Messi me rastin e marrjes sё kёtij çmimi.

Sulmuesi i Liverpoolit, Mohamed Salah ishte i dyti me 32 golat e tij në Premierligë.

Messi e ka fituar këtë trofe në sezonet 2009-2010 (34 gola), 2011-2012 (50 gola), 2012-2013 (46 gola), 2016-2017 (37) dhe tani 2017-2018 (34 gola).

31-vjeçari është golashënuesi më i mirë në histori të Barçës, me 572 gola në 655 ndeshje.

“Këpuca e Artë” ndahet nga “European Sports Media”, një shoqatë e gazetave dhe revistave europiane të sportit. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë