Shfletimi i Kategorisë

Ushqimi

Pija me këta 4 përbërës bën mrekulli, efektet pas një jave

Lëngjet, që përmbajnë pemë apo perime janë një nga pijet më të shëndetshme, që ju mund t’i konsumoni. Nuk është gjithmonë e lehtë të marrësh sasinë e duhur të pemëve dhe perimeve që rekomandohet gjatë ditës, mirëpo me anë të blenderëve ju…

Kaliumi përmes ushqimit i domosdoshëm

Mënyra më e mirë për të përftuar dozën e rekomanduar të kaliumit /4,700 miligramë çdo ditë/ është të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vetëm 1 në 10 të rritur marrin sasinë e…

Disa nga ushqimet që ju ndihmojnë të ndiheni të lumtur

Ndiheni të pafuqishëm, të trishtuar dhe aspak të motivuar? Kjo është koha kur duhet të mendoni pёr mënyrën e të ushqyerit dhe të përdorni këto 5 ushqime që do ju sjellin gëzim dhe largojnë stresin dhe rritin humorin tuaj. Por, kjo s’do tё…

Pesë ushqimet që ulin stresin

Jeta dinamike, shumë orë pune dhe detyrime të tjera janë sigurisht shkaku i stresit për shumicën e njerëzve. Disa njerëz arrijnë ta luftojnë, por ka edhe ata që janë vazhdimisht në ngërç, ose në depresion. Këto pesë ushqime mund t'ju…

E thotё mjekёsia: Arra shëron shumё sëmundje

Shumë hulumtime mjekёsore - shkencore kanë studiuar dobitë shëndetësore të arrave dhe si rezultate kanë pasur përmirësimin e pjellorisë së meshkujve, ndihmë në reduktimin e rrezikut të kancerit të gjirit, zorrës së trashë dhe të prostatës.…

Kafja apo çaji më të shëndetshme

Hulumtimet e fundit thonë se të dyja kanë efekte të mira shëndetësore, dhe nuk ka edhe shumë rëndësi se cilën e konsumoni, bën të ditur Kabllogrami. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka hequr kafenë nga lista e produkteve të dyshuara…

Mos flini me barkun e zbrazët

Duhet të keni kujdes që asnjëherë mos të shkoni në shtrat nëse barkun e keni të zbrazët. Kemi lexuar mjaft se nuk preferohet të hani para se të flini, mirëpo nuk preferohet as të flini me bark të zbrazët, sepse kjo ndikon edhe në…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë