Mund tё bёhesh me pasaportё tё Malit tё Zi në këmbim të investimeve

Mali i Zi u ofron shtetësinë 2 mijë të huajve. Kjo pasi qё qeveria e Malit tё Zi ka lansuar një program që ofron shtetësinë për 2 mijë persona të huaj në këmbim të investimeve gjatë tre viteve të ardhshme me qёllim pёr ta quar para përshpejtimin e zhvillimit ekonomik të saj, transmeton Kabllogrami.

Me një pasaportë të Malit të Zi, u lejohet qytetarëve të saj të udhëtojnë pa viza në 117 vende. Mali i Zi me një popullsi prej rreth 600 mijë banorësh, është vend anëtar i NATO-s dhe aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Skema nga Mali i Zi për të sjellë investime në këmbim të shtetësisë e vendos përkrah 13 vendeve të tjera evropiane, përfshirë Maltën, Letoninë dhe Portugalinë.

Sipas skemës, kandidatët potencialë duhet të dhurojnë 100,000 euro (113,670 dollarë) për zhvillimin e zonave të varfra dhe të investojnë 250,000 euro në projekte zhvillimi në pjesën veriore dhe qendrore të vendit, ose 450,000 euro për projekte në Podgoricë qё ёshtё kryeqyteti i vendit, ose përgjatë vijës bregdetare.

“Programi synon të përshpejtojë më tej zhvillimin ekonomik të Malit të Zi duke krijuar kapacitete të reja turistike, bujqësore dhe përpunuese dhe krijimin e vendeve të reja të punës”, tha qeveria e Malit tё Zi në një deklaratë lidhur me kёtё projekt. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë