Në këtë mënyrë brumi fryhet siç kemi dёshirё

Disa kёshilla tё dobishme, të cilat do t’ju ndihmojnë që brumi juaj të jetë sikur ai qё shihni nga videot apo fotografitё e kuzhinierёve të famshёm nёpёr televizione apo revista tё preferuara

 

Para se të filloni të ngjishni brumin, merrni nga frigoriferi gjalpën dhe vezët dhe mbani një kohë në temperaturë dhome.

Mos e teproni me sasinë e pluhurit për simite apo me tharmin, sepse ekziston mundësia që brumi të bymehet tepër dhe të pëlcasë.

Brumin lëreni gjithmonë në furrë të ngrohur, sepse të gjitha brumërat me pluhur simitesh dhe me tharmë e “kërkojnë” këtë.

Me rastin e bashkimit të përbërëseve të thatë dhe të njomur vjen deri te reaksioni kimik dhe brumi menjëherë fillon të bymehet.

Prisni 10 deri 15 minuta nga momenti kur furra të arrijë temperaturën e dëshiruar dhe atëherë vëreni brumin në furrë.

Këshillë e çmuar: Në çdo brumë vendosni një lugë supe uthull molle! Është e shëndetshme, brumi më mirë bymehet, por gjithsesi brumit i jep një “dukje” të shkëlqyeshme! Ju bёftё mirё. /©kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë