Kjo Corvette e vitit 1969 e mbijetuar nga vitet ‘70

Corvette, si klasikët e tjerë amerikanë nga vitet 1960 dhe 1970, përgjithësisht duket se sot mund ti gjeni në disa forma të ndryshme: ose kanë mbijetuar të gjithë origjinalë në pamje, përmes restaurimeve të ndryshme, ose ato janë kanë ruajtur fuqinë dhe janë pajisur me teknologji moderne. Aaron Amundson nga Clifton, Texas e gjeti veten një Corvette të vitit 1969 që është pak më ndryshe.

Foto nga Taylor Kempkes

Aaron e gjeti C3 Corvette nga pronari i saj origjinal në pothuajse të njëjtën gjendje që shihni këtu. Për më tepër, pronari origjinal nuk e kishte modifikuar ose ndryshuar me të vërtetë makinën që nga vitet ’70 kur mori ato rrota klasike amerikane Racing dhe punë me bojë Riverside Gold.

Siç e tregon Aaron, “Unë e bleva Corvette time të vitit 1969 në pranverën e vitit 2018 pothuajse 49 vjet deri në ditën pasi pronari origjinal e bleu atë.” Pronari i saj i mëparshëm ishte me sa një stjuarde e fluturimit me një dashuri për Corvette, një fakt që ne e dimë vetëm sepse Aaron na tha që kjo C3 Corvette ishte një nga dy që ajo zotëronte. Sipas Aaronit, “Ajo e bleu atë në Johnson Chevrolet në Dallas, Teksas. kërkoj që kapaku i bllokut të madhë ti shtohet nga servisi i autorizuar me kërkesën e saj.”

Aaron na tregon se kjo është një makinë e vogël Chevy me 300 kuaj-fuqi, me ajër të fabrikës dhe tubacionet anësore, por motori nuk është më origjinal dhe u rindërtua njësia e instaluar në vitet ’90. Meqenëse Aaroni e ka në pronësi atë, atij i është dashur vetëm të bëjë disa mirëmbajtje të vogla për ta mbajtur atë në rrugë. “Unë kam vendosur një kapak të ri, rivendosjen e ndezjes (akoma pikat), rripa të reja dhe gete, dhe natyrisht linja të reja vakumi”. Duke vazhduar më tej, Aaroni na tha: “Unë kam pasur një kënaqësi në pronësi të kësaj makine dhe kam mësuar shumë se si ta punoj atë nga babai im. Unë dyshoj se do të shpëtoj ndonjëherë!”

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë