Pamje trishtuese e çarjes së digës në Brazil që mori jetën e 300 personave /video/

Pamjet e momentit të tmerrshëm të çarjes së digës në jug të Brazilit që shkaktoi 300 të vdekur e të zhdukur, kanë nisur të qarkullojnë vetëm tani, duke dëshmuar qartë sesa të pashpresë ishin njerëzit e ndodhur pranë saj.

Filmimi është siguruar nga një televizion lokal. Në të shihet sesi një dallgë e vërtetë cunami prej balte e dheu përplaset mbi kantierin e kompanisë “Vale SA”, incidenti i dytë i këtij lloji në njërën prej minierave të saj në më shumë se 3 vjet, shkruan tch.

Hetimet mbi ngjarjen e rëndë vazhdojnë, derisa thuhet se 5 persona janë arrestuar lidhur me këtë rast. Kompania “Vale SA” që është kompania më e madhe prodhuese e mineraleve të hekurit dhe nikelit në botë, thotë se po bashkëpunon plotësisht me hetuesit.

Bilanci i fundit i viktimave të kësaj tragjedie është 110 të vdekur të konfirmuar dhe 238 persona që ende rezultojnë të zhdukur.

Korrespondentët thonë se në momentin e fatkeqësisë, sistemi i alarmit të instaluar nga firma për të paralajmëruar rezidentët mbi rrezikun që po afron, nuk ka funksionuar. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë