Shega, fruti qё shkatёrron tumoret

Një studim i kryer disa vite më parë në Izrael nga Michael Aviram, një biokimist, ka gjetur se ky fryt ka jo vetëm vlera terapeutike, por lufton edhe kancerin, duke qenë jashtëzakonisht i pasur në flavonoide, antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë zemrën dhe arteriet, transmeton Kabllogrami

Shegë është një burim i pasur i acidit ellagjik, një substancë e nxjerrë në dritë nga studimet dhe gjithashtu e pranishme tek mjedrat, luleshtrydhe dhe arra. Dhe është ky acid që sipas ekspertёve, do të shkaktojё vdekjen e qelizave të kancerit.

Një studim i kryer disa vite më parë në Izrael nga Michael Aviram, një biokimist, ka gjetur se ky fryt ka jo vetëm vlera terapeutike, por lufton edhe kancerin, duke qenë jashtëzakonisht i pasur në flavonoide, antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë zemrën dhe arteriet.

Sipas këtij studimi, por edhe një studimi të shkencëtarëve të Universitetit të Kalifornisë, lëngu i shegës është praktikisht toksik (helm) për qelizat e kancerit.

Konfirmimi në këtë kuptim vjen nga faqja britanike “Dailymail.co.uk” ku lexojmë se disa përbërës të lëngut në fjalë do të pengonin lëvizjen e qelizave të kancerit, përveç eleminimit të përhapjes së tyre. Zbulimi u bë nga një grup studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë, i cili prezantoi rezultatet e studimit të tyre në Shoqatën Amerikane për Biologjinë e Qelizave në Filadelfia.

Më poshtë janë renditur përfitimet e frutit në lidhje me:

– kancerin e prostatës: lëngu i shegës ngadalëson progresin e kancerit të lartpërmendur.

Për më tepër, rritja konsumit të rregullt tek personat e operuar që i nënshtrohen radioterapisë forcon efektet e dobishme të trajtimit dhe shkurton ndjeshëm kohën e shërimit;

– kanceri i mushkërive: pirja e lëngut të shegës mund të ndihmojë në uljen e zhvillimit të qelizave të kancerit të mushkërive dhe është një ndihmë e çmuar për parandalimin;

– kanceri i gjirit: ndalimi i përhapjes së qelizave të kancerit të gjirit.

Përsëri është natyra ajo që i vjen në ndihmë të njeriut…/©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë