FFK reagon ndaj disa klubeve në lidhje me fillimin e stërvitjeve

“Federata e Futbollit e Kosovës i ka pranuar me shqetësim raportimet e mediave se disa prej klubeve të Ipko Superligës i kanë thyer rregullat e institucioneve, duke filluar me grumbullime dhe stërvitje në ekip, në periudhën kur një gjë e tillë është e palejueshme si pasojë e pandemisë Covid-19” thuhet në komunikatën e FFK-së.

Në vazhdim të komunikatës “FFK konsideron se ky veprim i klubeve është i pamatur, joprofesional dhe i rrezikshëm për futbollistët dhe popullatën e gjerë. Edhe një herë ju bëjmë me dije se FFK është duke punuar pareshtur së bashku me institucionet shëndetësore dhe autoritetet e shtetit që të gjejnë mundësitë për rifillimin e aktivitetit, me masa të shtuara mbrojtëse për shëndetin e futbollistëve dhe pjesëmarrësve tjerë në stërvitje dhe në ndeshje të futbollit” thuhet në komunikatë.

Futbolli kosovar ende nuk është rikthyer shkaku i pandemisë COVID-19 të përcjellur me suspendimin e të gjitha garave sportive që nga fillimi i pandemisë dhe masave kufizueze të qeverisë si përgjigje ndaj shpërndarjes së pandemisë.Në komunikatën për media FFK i bën apel klubeve që urgjentisht ti respektojnë udhëzimet e institucioneve shëndetësore dhe t’i ndërprejnë menjëherë grumbullimet e tilla.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë