Pёr jetё tё gjatё e sa mё pak brenga shёndetёsore, hani kёto ushqime

Ekspertёt e shёndetit sugjerojnё kёto ushqime nё menynё tuaj ditore tё tё ushqyerit, nё mёnyrё qё tё jetoni sa mё gjatё dhe nё mёnyrё sa mё kualitative, duke menjanuar shqetёsimet dhe problemet e mundshme shёndetёsore

  1. Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është një prej vajrave më të shëndetshëm që ekzistojnë. Ai është i ngopur me elemente të cilat janë faktorë thelbësorë në pasjen e një shëndeti të qëndrueshëm. Sigurohuni që vaji i ullirit të jetë pjesë e përditshme e dietës suaj.

  1. Domatet

Lloje të ndryshme domatesh ndihmojnë në luftimin e qelizave kanceroze. Gjithashtu ato janë një përbërës thelbësor në pasurimin dhe qarkullimin e normalizuar të gjakut. Çdo person duhet që të konsumojë të paktën një domate të madhe në javë.

  1. Hudhra

Nëse nuk konsumoni hudhër të freskët në mënyrë të rregullt, jeni gjithmonë në rrezik. Hudhra ndihmon që të eliminojë të gjithë mikroorganizmat e dëmshëm dhe të mbajë trupin e pastër nga toksinat. Gjithashtu forcon sistemin imunitar.

  1. Brokoli

Brokoli është një burim i përkryer i vitaminës K, e cila ndihmon në forcimin e kockave dhe rritjen e rezistencës së sistemin imunitar. Sigurohuni që ta gatuani në mënyrën e duhur.

  1. Çokollata e zezë

Mos konsumoni çokollata me shije apo të mbushura me rrush të thatë ose lajthi brenda. Hani vetëm çokollatë të zezë, pasi shumë nga elementët më të nevojshëm nga të cilat trupi ushqehet gjenden dhe në bimën e kakaos.

  1. Limoni

Limonët janë ushqimi më i mirë për tu konsumuar kur keni mangësi të vitaminës C. Ngrënia e tyre ndihmon në shkatërrimin e qelizave kanceroze dhe kurimin e shumë sëmundjeve të ndryshme, sidomos gripin.

  1. Fasulet

Fasulet renditen tek perimet më të shëndetshme. Konsumimi i tyre i shpeshtë bën të mundur rregullimin e sistemit tretës, pasi ato përbëhen nga fibra të veçanta shumë të dobishme për trupin tonë.

  1. Spinaqi

Konsumimi i spinaqit në gatim apo sallata të ndryshme ndihmon në përmirësimin e shikimit dhe shëndetit tek gratë. Kjo ndodh për shkak se kjo perime përbëhet nga një element që quhet lutein, i cili ndihmon dhe në aftësinë riprodhuese tek femrat.

  1. Arrat

Arrat janë shumë të shëndetshme dhe të mbushura me mikroelemente të cilat ndihmojnë në mirëfunksionimin e trurit dhe të trupit tuaj. Hani të paktën gjysmë filxhani arra të grimcuara në ditë.

  1. Vezët

Të bardhat e vezëve janë të mbushura me proteina. Të verdhat, sipas legjendave urbane, janë të dëmshme për shëndetit. Megjithatë, studimet tregojnë se ngrënia e vezëve në mënyrë të plotë është shumë herë më e shëndetshme se sa pjesërisht. /©kabllogrami.com/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë