Shfletimi i Kategorisë

Letërsi

Fatos Kongoli shpallet ‘Shkrimtari i Vitit’

Shoqata e Botuesve të Kosovës në kuadër të panairit të librit që po mbahet këto ditë në Prishtinë, shkrimtarin e shquar shqiptar Fatos Kongolin, e shpalli shkrimtar të vitit me veprën, “Gënjeshtarë të vegjël”. Kurse, për shkrimtarin e…

Shuhet akademik Idriz Ajeti, doajeni i dijes albanologjike

Ka ndërruar jetë sot më 13 shkurt 2019 në Prishtinë, në moshën 102 vjeçare, albanologu, gjuhëtari e intelektuali, pedagogu dhe veprimtari i palodhshëm në zhvillimet tona shoqërore, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës…

Ernest Koliqi shkrimtar, poet, arsimtar dhe përkthyes

Populli, me të drejt thotë: “Harresa, në disa raste, është më e vështirë se vdekja.” E kjo thënie popullore, vlen sidomos për historinë tonë, për shumë krijues që kanë flijuar jetën dhe punën për të mirën e popullit, për një ardhmëri të…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë