Fituesja e kupёs sё botёs nё skijim alpin insiston ta mbajё nё shpinё mbiemrin shqiptar

Prej kёtij sezoni është e paraqitur me mbiemrin Gut-Behrami në faqen zyrtare të Federatës Ndërkombëtare të Skijimit e po ashtu në faqet e tjera të internetit. Bëhet fjalë për skitaren e njohur zvicerane Lara Gut, ish-fituesen e Kupës së Botës në skijim alpin. Lara Gut tashmë është e martuar me futbollistin kosovar të Zvicrës, Valon Behrami dhe dёshiron qё nё fanelё tё mbajё mbiemrin e burrit shqiptar, transmeton Kabllogrami.

Lara Gut do të garojë me një mbiemër të ri pasi është martuar këtë vit gjatё verёs. Federata e Skijimit e Zvicrës bёn tё ditur se ish-kampionia e përgjithshme e Kupës së Botës do të paraqitet si Lara Gut-Behrami në garat e këtij stinori.

Lara është martuar me futbollistin me rrёnjё nga fshati Baks i Drenicёs, Valon Behrami, menjёherё pasi ai u kthye nga Kupa e Botës nё futboll qё u mbajt nё Rusi, ku luajti me Zvicrën. Të dy janë rritur në rajonin e Zvicrës ku flitet gjuha italiane, ndërsa Behrami luan në Itali për skuadrën Udinese.

 

Ekipi i Zvicrës ka përmirësuar faqen e biografisë së Gutit në sajtin e Federatës Ndërkombëtare të Skijimit. 27-vjeçarja ka 24 fitore në Kupë të Botës, një medalje të bronztë olimpike në lëshim nga Sochi 2014 dhe pesë medalje në kampionatet botërore të skijimit”, ka shkruar agjencia e lajmeve Associated Press.

 

Gut-Behrami është prej emrave më të njohur të sportit të skijimit botёror. Ajo garon në të gjitha disiplinat e skijimit alpin, ndërsa është e specializuar në garat e shpejtësisë, lëshim e Super-G, derisa edhe nё disiplinat teknike tё sllallomit dhe sllallomit tё madh ka paraqitje tё mira. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë