Kapet duke kontrabanduar çamçakëz “Orbit” nga Serbia, në vlerë 20 mijë euro

Sonte rreth orës 18:00, në afërsi të Skenderajt, ekipi në detyrë patrulluese i Antikontrabandës së Doganës, kanë vërejtur lëvizjet e dyshimta të furgonit të tipit Opel me ngjyrë të kaltër të mbylltë, të cilit i janë vënë pas për ndalim dhe kontroll, e po të njëjtit, i janë gjetur 105 pako të çamçakëzëve “Orbit”, duke i kontrabanduar nga Serbia.

Personi i dyshuar, thuhet tutje në njoftimin e Doganës, nuk ka përfillur urdhrin e dhënë përmes dritave rrotative dhe alarmit të veturës zyrtare, duke tentuar që të ikë në rrugë dytësore.

“Zyrtaret doganor e kanë ndjekur në një distancë të konsideruar derisa vetura e dyshimtë ka hasur në rrugë të pa përshtatshme për lëvizje të mëtejme në afërsi të qytetit të Drenasit. Me këtë rast zyrtarët doganor kanë vënë vozitësin nën kontroll dhe kanë zbuluar se në veturë gjendet malli çamçakëz i llojit orbit i kontrabanduar nga Serbia, në sasi prej 105 pako dhe vlerë rreth 20.000 Euro”, thuhet tutje nё njoftimin e Doganёs.

Personi i dyshuar, thuhet në njoftim, është në mbajtje dhe do të kërkohet paraburgimi për shkak të veprimeve dhe rrezikut të përsëritjes së veprës, meqë i njëjti është i njohur për Doganën e Kosovës për veprime të tilla të kontrabandës, shpërfilljes së urdhrit për ndalje nga zyrtarët doganor, rrezikim të publikut, zyrtarëve dhe vetes së tij, thuhet ndёr tё tjera nё njoftimin e Doganёs sё Kosovёs. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë