Skijim Alpin: Shiffrin s’po ndalet me rekorde

Skitarja amerikane, Mikaela Shiffrin, po vazhdon të bëjë histori. Ajo ka barazuar rekordin për fitore të shënuara në Kupën e Botës në disiplinën e sllallomit në skijim alpin, duke regjistruar të shtunën në Courchevel të Francës fitoren e 35-të në këtë disiplinë dhe të 50-n në përgjithësi në garat e Kupës së Botës.

Shiffrin triumfoi për 0.29 sekonda para sllovakes Petra Vlhova. Vlhova ka dalë e dyta në tri garat e sllallomit këtë stinor, bёn tё ditur Koha Ditore.

Shiffrin ka barazuar rekordin e skitares së saj të preferuar, austriakes Marlies Schild që po ashtu kishte fituar 35 gara të sllallomit në Kupën e Botës. Fitoren e fundit në sllallom Schild e shënoi në dhjetor të vitit 2013, në moshën 32-vjeçare. Shiffrin ende është 23-vjeçare dhe mbush 24 vjet në mars.

Ajo, po ashtu, është më e reja nga tetë skitarë, katër meshkuj dhe katër femra, që kanë fituar 50 e më tepër gara të Kupës së Botës në përgjithësi. Legjenda suedeze Ingemak Stenmark mban rekordin me 86 fitore. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë