Shfletimi i Kategorisë

Bota

Kush tjetër pos Merkel do të mund ta çonte para BE-në

Në kohën kur Bashkimi Evropian po has në pengesa në rrugën drejt konsolidimit të projektit për bashkësinë e kombeve evropiane nën një ombrellë, sidomos tash pas Brexit-it dhe tendencave të partive të djathta në Evropë për ta dobësuar dhe…

Mercedes me nga 5 mijë euro bonus për punëtorët

Daimler, kompania që ka nën pronësi Mercedesin, njoftoi se 130,000 punëtorë të këtij prodhuesi të veturave në Gjermani do të marrin një bonus vjetor deri në 4,965 euro. Në vitin 2018, Mercedes shiti 2.310.185 automjete në mbar botën, me…

Gjermania stimulon punësimin e të huajve

Qeveria gjermane kërkon të mbështesë integrimin më të shpejtë të emigrantëve në tregun gjerman të punës. Agjencia Federale e Punës dhe e ngarkuara për Integrimin, Widmann-Mauz nënshkruan një marrëveshje lidhur me kërë çështje, përcjell…

Shkencëtarët kinezë arrijnë që bakrin ta kthejnë në ar

Për mijëra vjet, alkimistët po përpiqen të kthejnë metalin e zakonshëm në ato që janë më të çmuara dhe më të shtrenjta, sidomos në ar. Shkencëtarët kinezë duket se po kanë sukses. Në fakt, një grup shkencëtarësh nga Instituti i Kimisë…

20 brendet më tё vlefshme në botë për 2018, prinё Apple

Në vitin 2018, marka më e vlefshme në botë është Apple, vlera e së cilës kap shifrën 214.4 miliardë dollarë, ose 16% më shumë se një vit më parë, sipas listës tradicionale të rangut të botuar çdo vit nga Interbrand, pёrcjell Kabllogrami.…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë